Достапни линкови

logo-print

Нови воздушни напади во Северен Вазиристан


Северен Вазиристан

Северен Вазиристан

Пакистанската армија покреналa нови воздушни напади во регионот Северен Вазиристан, чија цел биле позиции и скривалишта на милитантите при што загинале најмалку 30 луѓе. Пакистанската армија ја презеде оваа воздушна офанзива откако пропаднаа нејзините напори да преговора со талибанците во тој регион во почетокот на овој месец. Пред акцијата, пакистанската влада ги повика цивилите во Северен Вазиристан да ги напуштат нивните домови.
XS
SM
MD
LG