Достапни линкови

logo-print

Пентагон го крати буџетот за армијата


Информации од Вашингтон велат дека денеска се очекува Американскиот секретар за одбрана Чак Хејгел да предложи намалување на обемот на Армијата на САД. Меѓу буџетските иницијативи кои веќе се појавија е предлогот да се укине една цела класа на борбени авиони на американските воздухопловни сили. Њујорк тајмс, цитирајќи високи официјални лица од Пентагон, вели дека планот има за цел да се намалат трошоците за одбраната во согласност со целите за штедење. Предложените намалувања може да се соочи политичката опозиција во Конгресот. Но планот, наводно, ја има поддршката од обединетата команда на Генералштабот на САД.
XS
SM
MD
LG