Достапни линкови

logo-print

Украинскиот парламент гласаше за предвремени избори


Украинскиот парламент гласаше за одржување предвремени претседателски избори на 25 мај, со образложение дека претседателот Виктор Јанукович не успел да ги исполни своите должности како претседател. Гласањето се случи откако Јанукович ги нарече настаните во Украина "државен удар", додавајќи дека тој не планира да поднесе оставка. Тој рече дека сите одлуки донесени од страна на парламентот се нелегални.
XS
SM
MD
LG