Достапни линкови

logo-print

Пукотници на Плоштадот на Независноста во Киев


На Плоштадот на Независноста имало пукотници за време на денешните судири меѓу анти – владините демонстранти и безбедносните сили.
Според Министерството за внатрешни работи, демонстрантите стрелале врз полицијата, која возвратила бидејки тие се обидувале да дојдат пред украинскиот парламент.
Во меѓувреме, рече заменик министерот за внатрешни работи Виталиј Захаренко изјаватадека 80 луѓе биле убиени во судирите во последните денови. Но, според активисти, бројот на жртвите е многу повисок.
XS
SM
MD
LG