Достапни линкови

logo-print

Градоначалникот на Киев ја напушти партијата на Јанукович


Володимир Макајенко ј

Володимир Макајенко ј

Градоначалникот на Киев Володимир Макајенко ја напушти владејачката Партија на регионите на претседателот Виктор Јанукович во знак на протест поради денешното крвопролевање во кое загинаа десетици луѓе. Тој оцени дека ќе направи се за да ја спречи, како што ја оцени, оваа трагедија на украинскиот народ. Јанукович го назначи Макајенко за градоначалник на Киев во минатиот месец откако го смени неговиот претходник затоа што наредил употреба на сила врз антивладините демонстранти во Киев.
XS
SM
MD
LG