Достапни линкови

logo-print

Северна Кореја треба да одговара пред Меѓународниот кривичен суд


Високиот комесар на Обединетите Нации за човекови права, Нави Пилај, побара од светските сили да покренат постапка пред Меѓународниот кривичен суд против Северна Кореја поради злосторства против човештвото. Шефот за безбедност на Северна Кореја, па и лидерот Ким Џонг Ун треба да се соочат со меѓународната правда за издавање наредби за систематска тортура и убиства, како од времето на нацистичката ера, беше наведено во извештајот на Обединетите Нации, објавен во понеделникот.
XS
SM
MD
LG