Достапни линкови

logo-print

Две лица каменувани до смрт во Пакистан


Шест лица се уапсени во југозападниот дел на Пакистан под сомнение за убиство откако еден маж и една жена беа каменувани до смрт за наводно неверство. Двајцата биле во брак со други партнери.

Локалните власти соопштија дека биле каменувани од страна на толпата во неделата во зафрлено село во провинцијата Балочистан.

Таткото на жената, братот, и чичкото биле уапсени, заедно со свештеникот за кој се верува дека издал наредба за каменување.

Стотици луѓе се каменуваат до смрт секоја година во Пакистан во име на одбраната на честа на семејството.
XS
SM
MD
LG