Достапни линкови

Експлозија на гас во зграда во Истанбул, неколкумина повредени


Истанбул, 17.02.2014

Истанбул, 17.02.2014

Четири лица биле повредени при експлозијата во зграда во центарот на Истанбул, за која се верува дека е предизвикана од истекување гас, јавуваат турските медиуми.
Експлозијата се случила во уметничка галерија кај истанбулскиот плоштад Таксим. На местото пристигнале голем број противпожарни и медицински екипи. Полициски хеликоптер, исто така, бил испратен во реонот на експлозијата.
Според Ахмет Мисбах Демирџан, градоначалникот на истанбулската општина Бејоглу, каде се случи експлозијата, причината за експлозијата е истекување гас, а не тероризам. Тој предупреди за нова можна експлозија, забележувајќи дека во реонот уште се чувствува мирис на гас. Причинета е материјална штета и на околните згради.
XS
SM
MD
LG