Достапни линкови

logo-print

Премиерот на Шкотска со одговор до Баросо


Алкес Салмонд

Алкес Салмонд

Премиерот на Шкотска Алекс Салмонд изјави денеска дека ниедна земја членка на Европската Унија не се изјаснила дека би била против членството на Шкотска во Унијата. Ваквата негова изјава е реакција на ставот на претседателот на Европската Комисија, Жозе Мануел Бараосо, кој оцени дека доколку Шкотска стане независна држава, тешко ќе стане членка на Европската Унија. Салмонд води кампања за независност на Шкотска и закажа референдум за тоа прашање за 18-ти септември годинава.
XS
SM
MD
LG