Достапни линкови

Авганистан-кандидатите за претседател одржаа дебата


Кандидатите за претседател на Авганистан

Кандидатите за претседател на Авганистан

Авганистанските кандидати за претседател втор ден по ред дебатираа за нивната програма за престојните избори на 5 април. Тие зборувале за правата на жените, потребата од млади луѓе во земјата, билатералниот безбедносен договор со САД и мировните преговори со талибанците. Дебатите се организирани од јавниот сервис РТА и Сервиост на Радио Слободна Европа во земјата Радио Слободен Авганистан. Меѓу кандидатите е и братот на досегашниот претседател Хамид Карзаи, кој нема право да се кандидира за нов мандат.
XS
SM
MD
LG