Достапни линкови

Египет-Морси повторно на суд


Соборениот египетски претседател Мухамед Морси

Соборениот египетски претседател Мухамед Морси

Соборениот египетски претседател Мухамед Морси денеска повторно треба да се појави на суд под обвинение за шпионажа и заговор со цел извршување на терористички напади. Обвинителството соопшти дека Морси заедно со уште 35 осомничени соработувал со палестинската милитантна група Хамас и либанската Хезболах. Потив Морси се води уште еден судски процес за негова наводна вмешаност во убиството на опозициски демонстранти во декември 2012 година.
XS
SM
MD
LG