Достапни линкови

logo-print

Талибанците со порака до американските сили во Авганистан


Американски војници во Авганистан

Американски војници во Авганистан

Талибанците денеска ги повикаа Авганистанците да ги протераат американските војници од земјата на истиот начин како што муџахедините тоа им го направиле на советските сили пред 25 година. Според соопштението објавено на годишнината од повлекувањето на советските сили од Авганистан, објавено од Ројтерс, талибанците порачуваат дека САД денес се соочуваат со истата судбина и се обидуваат да избегаат од нивната земја.
Последниот конвој на советските сили си заминал од Авганистан на 15 февруари во 1989 година. Трупите на САД и другите меѓународни сили треба да се повлечат од Авганистан до крајот на годината.
XS
SM
MD
LG