Достапни линкови

logo-print

Обама ќе бара поголема финансиска помош за Јордан


Американскиот претседател Барак Обама

Американскиот претседател Барак Обама

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека ќе побара од Конгресот да одобри нова финансиска помош за Јордан. Обама ја соопшти одлуката по средбата во Калифорнија со јорданскиот крал Абдула Втори. Тој порача дека ќе побара дополнителни милијарда долари помош за Јордан и петгодишен финансиски договор, но без да прецизира колку ќе чини.
Моменталниот договор на САД со Јордан завршува во септември. Јордан е клучниот арапски сојузник на САД, но економијата на земјата беше погодена поради бегалците и граѓанската војна во соседна Сирија.
XS
SM
MD
LG