Достапни линкови

logo-print

Тимошенко ќе преговара само за оставка на Јанукович


Поддржувачи на Тимошенко пред транспарент со нејзиниот лик

Поддржувачи на Тимошенко пред транспарент со нејзиниот лик

Поранешната украинска премиерка која отслужува затворска казна Јулија Тимошенко изјави дека е подготвена да учествува во преговорите меѓу опозицијата и претседателот Виктор Јанукович. Но, само под услов доколку темата на преговорите е оставката на Јанукович.
Таа порача и дека притисокот врз шефот на државата треба да се зголемува се додека тој не ги започне вистинските преговори со опозицијата. Тимошенко беше осудена во 2011 година на 7 години затвор за злоупотреба на функцијата.
XS
SM
MD
LG