Достапни линкови

logo-print

САД размислуваат за итни чекори за Сирија


Американскиот претседател Барака Обама

Американскиот претседател Барака Обама

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека Вашингтон размислува дали да преземе итни чекори со цел да се изврши притисок врз сириските власти и да се подобрат хуманитарните услови во земјата. Говорејќи за време на средбата во Калифорнија со јорданскиот крал Абдула Втори тој порача дека не очекува проблемот со Сирија да се реши за кратко време.
Во меѓувреме денеска во Женева ќе се одржи втората рунда од мировните преговори за Сирија. Но, делегатите кои учествуваат вчера соопштија дека преговорите се наоѓаат во ќор сокак.
XS
SM
MD
LG