Достапни линкови

logo-print

Италијанскиот премиер му ја предаде оставката на претседателот


Италијанскиот премиер Енрико Лета денеска му ја предаде оставката на претседателот Џорџо Наполитано. Лета беше 10 месеци на чело на лабавата владина централно – десничарска коалиција, која не успеа да ја олесни економската криза во земјата. Претседателот Наполитано сега ги почнува консултациите со политичките лидери за избор на нов мандатар.
XS
SM
MD
LG