Достапни линкови

logo-print

Барање за подобрена хуманитарна помош во Сирија


Шефот за хуманитарна помош на Обединетите Нации Валери Амос апелираше до Советот за безбедност да донесе резолуција со која се овозможува достава на хуманитарна помош на терен за милиони жители на Сирија. Амос ги даде забелешките во Њујорк додека Советот разгледува спротиставени резолуции за конфликтот во земјата. Првата резолуција од западните земји која ја подржуваат и арапските земји предлага санкции за официјален Дамаск наспроти втората резолуција од Русија во која не се споменуваат казни.
XS
SM
MD
LG