Достапни линкови

logo-print

Узбекистан против Свети Валентин


Свети Валентин е под напад во Узбекистан, откако неколку универзитети во земјата од студентите побараа да потпишат договори со кои се обврзуваат дека нема да го слават денешниот празник. Свештените лица најавуваат дека противење против денот на љубовта ќе биде искажано преку денешните молитви. Узбекистанските власти тврдат дека Свети Валентин е во спротивност со традициите во земјата и исламската религија.
XS
SM
MD
LG