Достапни линкови

logo-print

Ограничено усвојувањето руски деца во земји со геј бракови


Рускиот премиер Дмитриј Медведев ја потпиша владината резолуција со која се ограничува усвојувањето руски деца од страна на граѓаните на земјите во кои хомосексуалните бракови се легални.
Русија лани донесе контроверзен закон кој забранува промоција на геј "пропаганда" на малолетни лица. Усвојувањето на законот, предизвика критики од страна на домашни и меѓународни организации за човекови права.
XS
SM
MD
LG