Достапни линкови

logo-print

Одложена посетата на Кaримов на Прага


Ислам Каримов

Ислам Каримов

Узбекистанскиот претседател Ислам Каримов ја одложи официјална посета на Чешка која беше закажана за следната недела.

Чешкиот неделник „Респект“ го цитира министерот за надворешни работи Љубомир Заоралек кој тоа го потврди.

Посетата беше критикуван од група за човекови права поради обвинувањата за тортура и затворање на политичките противници во Узбекистан.
XS
SM
MD
LG