Достапни линкови

logo-print

САД го притискаат Авганистан да го потпише безбедносниот пакт


САД соопштија дека го притискаат Авганистан да го потпише безбедносниот договор кој ќе им овозможи на американските војници да останат во таа земја. САД сакаат да задржат 10 илјади војници во Авганистан по повлекувањето на повеќето меѓународни сили на крајот од оваа година, но предупредија дека ќе ги повлечат сите свои трупи доколку пактот не биде потпишан наскоро.
Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи досега одбива да го потпише договорот.
Деновиве директорот на Националното разузнавање Џејмс Клапер изјави дека не верува оти Карзаи ќе го потпише договорот и дека Вашингтон едноставно треба да почека до изборот на нов претседател на Авганистан на изборите во април.
XS
SM
MD
LG