Достапни линкови

logo-print

Шефот на египетската војска во Москва


Абдел Фатах ал Сиси

Абдел Фатах ал Сиси

Шефот на египетската војска фелдмаршал Абдел Фатах ал Сиси денеска замина во прва посета на Москва откако армијата го отстрани исламситичкиот претседател Мохамад Морси во јули минатата година. Руските новински агенции јавуваат дека тој ќе разговара со министерот за надворешни работи Сергеј Лавров и со министерот за одбрана Сергеј Шојгу. Се очекува фелдмаршал Сиси наскоро да соопшти дека ќе се кандидира за претседателските избори во Египет што би требало да се одржат во април годинава.
XS
SM
MD
LG