Достапни линкови

logo-print

Обама го осуди противењето на Русија за Сирија


Американскиот претседател Барак Обама го осуди противењето на Русија да се донесе резолуција во Советот за безбедност против сириската влада. Обама на заедничката прес конференција во Вашингтон со неговиот француски колега Оланд изјави дека поради блокирањето на таа резолуција за несреќата на цивилите нема да бидат одговорни само сиријците, туку и русите. Со резолуцијата се предвидува дека во случај на спречување на доставување хуманитарна помош за цивилите, Советот за безбедност ќе воведе санкции против одговорните за тоа.
XS
SM
MD
LG