Достапни линкови

logo-print

Украинскиот суд ја одби жалбата на Тимошенко


Украинскиот суд ја отфрли жалбата на поранешната премиерка Јулија Тимошенко која што се наоѓа во затвор, да ги олесни нејзините услови на притвор. Адвокатите на Тимошенко побараа од судот во Харков каде што Тимошенко престојува претежно во затворската болница, да и овозможи да користи мобилен телефон, да има право на поголем број посетители и да биде пуштана на прошетки низ градот. Тимошенко беше затворена во 2011 година поради злоупотреба на функцијата.
XS
SM
MD
LG