Достапни линкови

logo-print

Вељаноски кани странски посматрачи на претседателските избори


Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски денеска ги поканил претседателите на парламентарните собранија на ОБСЕ, на НАТО, на Советот на Европа и на Европскиот парламент да испратат набљудувачи за претстојните претседателски избори во земјата.
Поканувањето на меѓународни набљудувачи како кооперативен однос за остварување на нивната мисија, како што се посочува во соопштението, претставува значаен придонес за фер и демократски избори и потврда на демократскиот капацитет на институциите во Република Македонија.
XS
SM
MD
LG