Достапни линкови

logo-print

Донесени измените на Законот за стечајци


Собранието на Македонија денеска ги усвои измените на Законот за материјално обезбедување на невработените лица поради приватизација на претпријатијата со доминантна сопственост на државата во периодот од 2000 до 2004 година. Законот е донесен по скратена постапка, а со него овие лица ќе бидат материјално обезбедени со месечен надоместок од околу 7.100 денари, односно 34 проценти од просечната плата исплатена за минатата година и плус здравствено осигурување. Министерот за труд и социјална политика Диме Спасов истакна дека со ова законско решение се очекува да се реши горливиот проблем на околу 3.000 стечајци.
XS
SM
MD
LG