Достапни линкови

logo-print

Почна втората рунда разговори за Сирија


Лакхдар Брахими

Лакхдар Брахими

Денеска во Женева започна втората рунда разговори меѓу владата на Башар Ал Асад и сириската опозиција.

Меѓународниот медијатор Лакхдар Брахими, како што се јавува, одржува одвоени средби со двете страни.

Првата рунда од разговорите што се одржа минатиот месец заврши без поголем напредок.

Најголема пречка е барањето на опозицијата Асад да нема учество во транзиционата власт, што пак е одбиено од страна на владината делегација.
XS
SM
MD
LG