Достапни линкови

logo-print

Во Сирија убиени 40 луѓе при напад на екстремисти


Во сириското село Маан на шиитската секта Алвити околу 40 луѓе биле убиени во напад извршен од сунитски исламски екстремисти. Како што пренесе сириската обсерваторија за човекови права со седиште во Британија станува збор за 20 цивили, меѓу кои жени и деца, и 20 про - владини борци. Семејството на претседателот Башал ал Асад потекнува од оваа секта.
XS
SM
MD
LG