Достапни линкови

logo-print

Околу 50 илјади демонстранти на улиците во Киев


Неколку илјади анти владини демонстранти во Украина денеска учествуваат на новите масовни демонстрации откако претседателот Виктор Јанукович се врати во Киев од Сочи каде имаше разговори со рускиот претседател Владимир Путин. Според опозициските партии на денешните протести на Плоштадот на незвисноста во Киев присуствуваат околу 50 илјади лица.Јанукович се сретна со Путин на маргините на Зимските Олимписки игри во Сочи. Оваа средба дојде во истовреме додека Украинската опозиција го интензивираше притисокот за Уставни реформи и рани избори во земјата.Се очекуваше Јанукович да разговара со Путин во врска со 15 те милијарди долари чија испорака Русија ја замрзна до формирањето на новата влада.
XS
SM
MD
LG