Достапни линкови

logo-print

Техеран подготвен за прашања од МААЕ


Ирански официјални претставници изјавија дека тие се подготвени да одговараат на прашања од Меѓународната Агенција за Атомска Енергија за нуклерната програма во текот на денешните разговори во Техеран.
Тимот на Меѓународната Агенција за Атомска Енергија се очекува да ги нагласи чувствителните прашања во врска со иранските нуклеарни активности. Портпаролот на Атомската Енергетска Организација на Иран Бехроуз Камалвалди, изјави за иранските новински агенции дека тој ќе одговара на прашањата на Меѓународната Агенција за Атомска Енергија.
Камалванди рече дека дека едно -дневната средба може да биде продолжена. Агенцијата за Атомска Енергија се сомнева дека Техеран истражува како да произведе нуклеарно оружје. Техеран ги отфрла обвинувањата.
До разговорите доаѓа 10 дена пред почнувањето на преговорите меѓу Техеран и светските сили за нуклерниот договор. Иранските власти ветија дека ќе ги сопрат нуклеарните активности и дека ќе доволат да биде изврешна инспекција во нуклеарните постројки за да бидат намелени санкциите против земјата
XS
SM
MD
LG