Достапни линкови

logo-print

Иванов во работна посета на Русија


Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов од утре до вторник ќе престојува во посета на Руската Федерација, во рамки на одбележувањето на 20-годишнината од воспоставувањето на дипломатските односи меѓу двете земји.
Утре, во Москва, претседателот Иванов, ќе оствари средба со Патријархот на Руската Православна Црква, г.г. Кирил.
За време на престојот во Москва, предвидено е македонскиот претседател да го посети московскиот државен универзитет „Ломоносов“, каде на покана на универзитетот ќе одржи предавање.
Реномираниот универзитет „Ломоносов“ на претседателот Иванов ќе му ја додели титулата Почесен професор.
XS
SM
MD
LG