Достапни линкови

logo-print

Сириската влада оди на мировните разговори во Женева


Фајзал Мекдад

Фајзал Мекдад

Заменик шефот на сириската дипломатија Фајзал Мекдад денеска изјави дека сириската влада решила да учествува на втората рунда мировни разговори со сириската опозиција што почнува в понеделник во Женева. Опозицијата претходно најави дека учествува на продолжувањето на разговорите за ставање крај на скоро тригодишната граѓанска војна во земјата во која досега загинаа над 130 илјади луѓе. Преговорите што се водат под посредство на Обединетите нации беа прекинати на 31 јануари без да биде постигнат поголем напредок.
XS
SM
MD
LG