Достапни линкови

logo-print

Европски пакет за Источното соседство


Тринаесет земји членки на Европската унија понудија документ за расправа за иднината на Источното партнерство во кој бараат „Европски пакет“ за земјите вклучени во таа програма. Документот не нуди ништо ново во врска со Украина која е зафатена со граѓански немири откако претседателот Виктор Јанукович не го потпиша договорот за поблиски врски со Унијата. За Грузија и Молдавија кои најавија дека ќе ги потпишат таквите договори во август годинава, документот сугерира забрзување на процесот со цел да се исклучи можноста од натамошен притисок на Москва врз тие земји.
XS
SM
MD
LG