Достапни линкови

logo-print

Нуланд во обид да ја реши кризата во Украина


Американскиот помошник државен секретар Викторија Нуланд се сретна со украинските опозициски водачи во Киев во обид да стави крај на политичкиот ќор-сокак. Нуланд, која е во дводневна посета на Украина разговараше со Витали Кличко, Арсениј Јатсениук и Олег Тианчубук.
Во меѓувреме, во парламентот не мина законодавство за промена на уставот за огранилување на претседателските овластувања. Во Киев, пак околу 2000 антивладини демонстранти носејќи штитови и палки маршираа пред владата за да ја потсетат на нивните барања.
XS
SM
MD
LG