Достапни линкови

logo-print

ГЕРБ бара гласaње за недоверба на бугарската Влада


Лидерот на ГЕРБ Бојко Борисов

Лидерот на ГЕРБ Бојко Борисов

Најголемата бугарска опозициска партија Граѓани за европски развој на Бугарија денеска побара Парламентот во Софија да се изјасни за недоверба на Владата, обвинувајќи ја дека не знае да справи со драстичниот прилив на сириски бегалци, како и за пораст на криминалот.

Тоа ќе биде трето гласање за доверба на бугарската Влада, предводена од социјалистите, во последните четири месеци, при што аналитичарите предвидуваат дека таа и овој пат ќе преживее.

На социјалистите и нивните партнери, партијата на Турци, им недостига само едно пратеничко место за да имаат мнозиство во 240-членоот Народно собранието.

Владината коалиција, меѓутоа, ужива неофицијална поддршка на националистичката група Атака, која има 23 пратеници во Парламентот.
XS
SM
MD
LG