Достапни линкови

logo-print

Иран го убедува Западот дека не произведува нуклеарно оружје


Иран соопшти дека би можел да го модифицира планираниот нуклеарен реактор со цел да ја отстрани загриженоста на Западот во врска со нукеарната програма. Претседателот на иранската Агенција за атомска енергија, Али Акбар Салех изјави за државната телевизија дека реакторот Арак ќе произведува помалку плутониум. Западот смета дека тој реактор продуцира плутониум кој може да биде употребен за атомска бомба.
XS
SM
MD
LG