Достапни линкови

logo-print

Работнички протести во Тузла, неколкумина повредени


Незадоволни работници на некогашните стопански гиганти во Тузла, со поддршка на други граѓани, денеска протестираат во центарот на овој градот во северна Босна и Херцеговина. Демонстрантите се обиделе да упаднат во зградата на кантоналната влада, при што се судриле со полицијата. При судирите биле повредени неколку демонстранти, еден полицаец и еден новинар, објавија босанските медиумите. Во текот на протестот се зголемил бројот на демонстранти, кои со камења ја гаѓале зградата на кантоналната Влада и ги испокришиле сите прозорци. Од владата на Кантонот работниците бараат исплата на еднократна парична помош во износ од 250 евра, поврзување на работниот стаж и осигуреничкото право на лекување.
XS
SM
MD
LG