Достапни линкови

logo-print

Бајден побара од Јанукович решавање на кризата во Украина


Американскиот потпретседател Џо Бајден побара од украинскиот претседател Виктор Јанукович да ја прифати меѓународната поддршка за решавање на политичката криза во земјата. Белата Куќа соопшти дека Бајден побарал од Јанукович да ја повлече полицијата против демонстрации, да бидат ослободени приведените и да бидат гонети одговорните за нападите врз новинари и демонстранти. Според Бајден, само дијалог и компромис може да доведат до влада на која украинскиот народ ќе може да и верува.
Вчерашниот телефонски повик доаѓа во време на подготовки на високата претставничка на ЕУ Кетрин Ештон за денешните разговори во Киев со Јанукович и со лидери на опозицијата.
Вчера опозицијата поднесе барање во парламентот за ограничување на овластувањата на претседателот.
XS
SM
MD
LG