Достапни линкови

logo-print

Сирија ќе учествува на следната рунда мировни разговори


Русија соопшти дека нејзиниот сојузник Сирија ќе учествува во следната рунда од мировните разговори со опозицијата. Најавата доаѓа по вчерашните разговори во Москва меѓу рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров и лидерот на сириската опозиција Ахмед ал Џарба, кој го предводи Сирискиот национален совет, поддржан од Западот.
Лидерите на умерените бунтовнички групи се очекува да учествуваат на продолжението на разговорите во Женева, закажано за 10 февруари. Првата рунда заврши во петокот без напредок.
XS
SM
MD
LG