Достапни линкови

logo-print

Нова партија на Борис Тадиќ


Поранешниот претседател на Србија Борис Тадиќ денеска ќе го почне процесот за регистрација на нова политичка партија. Неименувани извори за Танјуг изјавија дека таа најверојатно ќе се вика Нова демократска партија.
Паралелно со тоа ќе почне и собирањето потписи потребни за кандидирање на партијата за претстојните парламентарни избори. Согласно со законот за политички партии, потребни се најмалку 10.000 потписи, а пријавата за упис треба да се поднесе во рок од 30 дена од основањето на партијата.
XS
SM
MD
LG