Достапни линкови

logo-print

Амбасадорот на САД во Москва заминува од функцијата


Мајкл Мекфол

Мајкл Мекфол

Американскиот амбасадор во Русија Мајкл Мекфол денеска на неговиот блог соопшти дека ќе замине од таа функција по Зимските Олимписки игри во Сочи. Тој исто така најави и напуштање од администрацијата на претседателот Барак Обама. Мекфол е главниот архитект на политиката на ресетирање на односите меѓу Соединетите држави и Русија. Сепак неговата активност во Москва, често пати беше критикувана од руските официјални претставници.
XS
SM
MD
LG