Достапни линкови

logo-print

Украинската опозиција притиска за промени на Уставот


Украинскиот парламент денеска ја почна седницата со барање на опозицијата за уставни промени со кои се ослабува позицијата на шефот на државата. Опозицискиот лидер Виталиј Кличко во обраќањето до пратенците изјави дека без овие промени не е можен излез од кризата. Тој ја обвини администрацијата на претседателот Виктор Јанукович за нередите и предупреди дека е можна натамошна ескалација на тензиите. Лидерот на парламентарната група на владејачката Партија на регионите Олександар Јефремов ги демантира наводите дека Јанукович би можело да побара предвремени претседателски и парламентарни избори. Во меѓувреме, високата претставничка на Европската унија Кетрин Ештон денеска во Киев уште еднаш ќе се обиде да придонесе за завршување на кризата во Украина. Таа деновиве најави програма за помош и поддршка на Украина на која работата Унијата и Соединетите држави.
XS
SM
MD
LG