Достапни линкови

logo-print

Тајни контакти на авганистанските власти со талибанците


Хамид Карзаи

Хамид Карзаи

Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи имал тајни контакти со претставници на талибанците за можен мировен договор. Портпаролот на претседателот Ејмал Фаизи за весникот „Њујорк тајмс“ изјави дека разговорите почнале во минатиот октомври на талибанска иницијативе и оти продолжуваат и натаму. Во извештајот се додава дека конатктите се одвивале без вклученост на американците или на некои други западни претставници.
XS
SM
MD
LG