Достапни линкови

logo-print

Украинскиот парламент ќе расправа за ограничување на моќта на претседателот


Украинскиот парламент денеска ќе расправа за измени во Уставот што би ја ослабнале моќта на претседателот. Претседателот Виктор Јанукович кој се соочува со повици да си поднесе оставка, се врати во својот кабинет по четири дена боледување. Тој изјави дека Украина мора да му каже -не- на екстремизомот, радикализмот и поттикнувањето омраза зад кои се крие борба за власт.
XS
SM
MD
LG