Достапни линкови

logo-print

Судски процес во Турција во врска со смртта на демонстрант


Во Турција денеска со големо обезбедување почна судењето на тројца полицајци обвинети дека на смрт претепале 19-годишен студент на антивладините протести во јуни минатата година.
Околу 2.000 полицајци се испратени во градот Кајсери, во централна Турција, каде се одвива судењето, улиците околу судот се блокирани, а сите протести се забранети од „безбедносни“ причини.
Активисти кои се обидоа да дојдат во Кајсери на судењето, изјавија дека неколку автобуси со демонстранти се спречени да влезат во градот во текот на претходната ноќ и утрово.
XS
SM
MD
LG