Достапни линкови

logo-print

Јанукович се враќа на работа по боледувањето


Украинскиот претседател Виктор Јанукович денеска треба да се врати на работа по кратко боледување. Јанукович отсуствуваше од работа од четвртокот поради проблеми со дишните патишта. Опозицијата, од друга страна, смета дека шефот на државата земал слободни денови со цел да се подготви за прогласување на вонредна состојба во земјата, Во Украина речиси секојдневно се организираат протести откако Јанукович ненадејно го блокираше долгоочекуваниот договор за стабилизација и асоцијација со Европската унија, наводно во интерес на односите меѓу Украина и Русија.
XS
SM
MD
LG