Достапни линкови

logo-print

Марш за затворениците од Болотнаја во Москва


Заврши маршот за ослободување на затвореници кои беа уапсени во 2012 година во Москва. Властите го одобрија денешниот собир во главниот град на Русија а учесниците ги извикуваа имињата на таканаречените затвореници од Болотнаја. Околу 400 лица беа приведени на протестите во Москва на плоштадот Болотнаја на 6 мај 2012 година. Од нив 29 лица беа обвинети, тројца беа осудени а еден учесник беше испратен во психијатриска болница.
XS
SM
MD
LG