Достапни линкови

logo-print

Десетици илјади учесници на протестите во Киев


Киев, денеска

Киев, денеска

Десетици илјади демонстранти учествуваа на протестите во Киев денеска, додека лидерот на опозицијата Виталиј Кличко бараше власта да ги ослободи сите приведени учесници на од демонстрациите од ноември минатата година до денес. Се проценува дека околу 50.000 луѓе се приклучиле кон протестите на плоштадот на независноста во центарот на Киев. Опозицијата, меѓу другото, побара и финансиска подршка од западните земји. Во меѓувреме, се очекува претседателот Виктор Јанукович да се врати на работа од понеделник, по боледувањето минатата недела.
XS
SM
MD
LG