Достапни линкови

logo-print

ООН не сакаат либанските фракции да се мешаат во Сирија


Организацијата на Обединетите нации (ООН) апелираат до Либан да ги спречи спротиставените фракции во земјата од инволвираност во конфликтот во Сирија. Апелот следи откако четворица загинаа во напад на бомбаш самоубиец вчера во близина на границата меѓу двете земји. Инцидентот се случи на бензинска станица во градот Хермел, каде групата Хизбалах има најмногу приврзаници. Противниците на оваа група на Твитер соопштија дека нападот е реакција на инволвираноста на Хизбалах во Сирија.
XS
SM
MD
LG