Достапни линкови

logo-print

Иран ги чека блокираните приходи од странство


Иранските власти денеска ја очекуваат првата рата поврат од замрзнати примања од странство во вредност од 550 милиони американски долари. Станува збор за замрзнати парични приливи со вкупна вредност од 4,2 милијарди долари кои беа блокирани поради спорната нуклеарна програма на Исламската република. Одблокирањето на приливите следи по постигнатиот привремен договор меѓу Иран и меѓународната заедница во ноември минатата година. Договорот стапи на сила на 20 овој месец и истиот е со времетраење од шест месеци.
XS
SM
MD
LG